درباره اتم و افراد محقق در این باره

2500 سال پیش حدود سال 450 قبل میلاد یک دانش پژوه با حکیم یونانی درباره تبدیل اجسام قطعات کوچکتر پرداخت نام او: لوسیویس شاگردی به نام موکرتیوس داشت که او هم همینطور فکر میکرد و دموکریتوس در سال 380 قبل میلاد در گذشت .
هههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه
شواهد وجود اتم ;
                                         ایا اتم وجود دارد؟
دموکریتوس معتقد بود که این امکان وجود دارد . یونانی های باستان عقیده دارند که پیرامون ما از 4 عنصر : اب , خاک , هوا و اتش تشکیل شده است . به نظر او هر عنصر احتمالا نوع متفاوتی اتم را داراست .
هههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه
                                                وزن اتم :
یکی دیگر از مشکلات سر راه اثبات اتم وزن ان ها بود . دالتون در جست و جوی ان بود که بداند چه چیز باعث می شود اتم های عناصر مختلف با یکدیگر متفاوت باشند . در ازمایشات افرادی مانند : لاووازیه , پروست و دالتون وزن مواد مختلف دخالت داشتند شاید کشف وزن اتم های مختلف امکان پذیر بود و شاید این همان عاملی بود که اتم ها را با هم متفاوت میشد . در سال 1811فیزیکدان ایتالیایی به نام : امدنواووگادور مدعی شد که چنان چه حجم های مساوی از گاز های مختلف همیشه از ذرات مساوی ساخته شده است . او می تواند قانون ترکیب امجام را ثابت کند . این ذرات ممکن است اتم های منفرد ویا ترکیبی از اتم ها که ملکول نامیده میشود باشد و این فرضیه او خوانده میشود با توجه به این که 2 حجم از هیدروژن با یک حجم اکسیژن ترکیب میشود . چنانچه این نظریه صحت داشت پس احتمالا به ان معنی است که به عوض یک اتماز هر کدام که دالتون معتقد بود 2 اتم هیدروژن دریک ملکول اب را پذیرفته باشند . ولی تقریبا با هیچ کس اعتنایی به فرضیه اووگادور نکرد . برای حدود 50 سال شیمی دانها نمی فهمیدند منظور از نسبت های چندگانه چیست ؟ در سال 1860 اولین کنگره بین المللی شیمی در المان تشکیل شد . 140 شیمیدان از همه مملکت ها شرکت کردند شیمیدان ایتالیایی به نام استاینس که با فرضیه اووگادور کاملا اشنا بود نظریات خود را در جزوه ای منتشر کرد و در کنگره سخنرانی مستدلی درباره اووگادور ایراد کرد . ژان سوره شیمیدان بلژیکی  مشغول تهیه جدول اوزان اتمی بود . فرضیه اووگادور را اساس کار قرار داد و سر انجام در 1865 موفق شد اولین جدول جدید این ارقام را در اختیار عموم قرار داد .
00000000000000000000000000000000000000000000000000000 
منتظر نظراتتون هستم  دوستون دارم بای بایمژه 

/ 2 نظر / 25 بازدید
نانا

عععععععععاااااااالللللللییییییییییی بود[بغل]

علیرضا

دوستت دارم وبت عالی بووود